top of page

Pielęgnacja włosów jest prosta, dlaczego jej nie robić prawidłowo?!

Zaktualizowano: 22 majUltimate Repair

Na każdym kroku jesteśmy bombardowani masą informacji na temat pielęgnacji, od tych najprostszych do najbardziej zwariowanych wywołujących uśmiech na twarzy :)

Od czego zacząć? Co wybrać? Kogo posłuchać? a w końcu - Co kupić?

Poprosiliśmy o odpowiedzi na te pytania naszego szkoleniowca Przemka Kowalczyka.
Zawsze rekomenduję i będę rekomendował wizytę w salonie fryzjerskim.

Dlaczego? Przecież w sytuacji kiedy boli nas ząb nie idziemy do krawca tylko do dentysty. Fryzjer jest naszym "lekarzem" od włosów - przeprowadzi właściwy wywiad, dokona szczegółowej diagnozy, zaproponuje rytuał pielęgnacyjny adekwatny do potrzeb włosów, a na końcu zarekomenduje zestaw kosmetyków do pielęgnacji domowej. Tak właśnie domowej - to bardzo ważny krok w odpowiedniej pielęgnacji włosów - Przemek Kowalczyk edukator REF Stockholm Polska.


No dobrze, ale dlaczego domowe zabiegi są takie ważne? Skoro wykonaliśmy już najlepszy i dobrany u naszego stylisty, dlaczego mamy kupować, często droższe kosmetyki w salonie, zamiast po prostu jakiś szampon i odżywkę?


Powyższe pytanie bardzo często pojawia się w głowie klientów salonów fryzjerskich - dodaje Przemek - Nie zdajemy sobie sprawy jakie procesy chemiczne i fizyczne towarzyszą naszym włosom w codziennym życiu. Pierwsza sprawa to musimy rozróżnić kilka czynników wpływających na jakość naszych włosów. Zjawiska te nazywamy "stresem" np.:

  • stres chemiczny/oksydacyjny

  • stres termiczny

  • stres mechaniczny

Każda konsultacja fryzjerska powinna opierać się codziennych na zabiegach pielęgnacyjnych i stylizacyjnych jakie wykonuje klientka/klient. Każdy z nas ma różne potrzeby i nawyki.

Jedni używają prostownicy, każdego dnia ( nawet kilka razy ) zapominając o zabezpieczeniu termicznym, inni tłumaczą zbyt małą ilością czasu na używanie odżywki przy każdym myciu. Zasypianie z mokrymi włosami, też nie pozostaje bez konsekwencji. Każdy z tych nawyków ma naganny wpływ na kondycję włosów.


Zacznij zatem od początku - moje ulubione i ukochane pH - podkreśla z uśmiechem Przemek.

Dlaczego jest tak ważne i dlaczego tak niewiele o nim mówimy? Przecież to bardzo ważny element zarówno w pielęgnacji jak i koloryzacji.


To właśnie pH odpowiada

za rozpulchnienie, otwarcie

czy zamknięcie łuski włosa.

Włosy mają naturalnie pH

na poziomie 5,5, woda w kranie

ma pH neutralne na poziomie 7.

Sama woda jest w stanie rozpulchnić łuskę włosa, dlatego że ma wyższe pH

niż fizjologicznie włosy.

To zjawisko wykorzystujemy

w pielęgnacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie "wtłoczyć" do wnętrza włosów cenne składniki odżywcze. Każda wartość powyżej 7 to już zasadowe pH,

które wykorzystujemy w koloryzacji, dekoloryzacji -wtedy świadomie otwieramy łuskę włosa. Grafika pokaże to najlepiej. pH poniżej 5,5 wykorzystujemy w pielęgnacji, bo to właśnie ten moment gdzie będziemy dostarczać składników odżywczych oraz domykać szczelnie łuskę włosów. Dzięki temu będą one mocne, gładkie, błyszczące a kolory trwalsze

- wyjaśnił Przemek.


Jak właściwie dbać o włosy, jaką kolejność produktów? Czy maska będzie lepsza, a może odżywka?


Już wyjaśniam. Kolejność jaką powinniśmy się kierować jest jedna i słuszna, mianowicie - od najwyższego do najniższego. W tym przypadku zaczynamy od wartości jaką ma szampon - pH 5,5, następnie maska pH 4, kończymy na odżywce pH 3,5. To jedyna kolejność, gwarantująca, po pierwsze skuteczne oczyszczenie skóry głowy oraz włosów, odpowiednie dostarczenie wszystkich składników odżywczych w masce, szczelne domknięcie łuski włosów dzięki odżywce. Nasze kosmetyki do pielęgnacji mają właśnie takie wartości jak powyżej - podsumował edukator REF Stockholm Polska.


Jakie kosmetyki wybrać, czym się kierować?


To bardzo dobre pytanie, przede wszystkim ich aktualnym stanem, codziennym "życiem" :) jak również typem włosów. Inaczej będziemy pielęgnować włosy naturalne grube i proste, inaczej delikatne, cienkie i rozjaśniane, a jeszcze inaczej kręcone i wiecznie spuszone.

To właśnie ten moment, gdzie fryzjer po szczegółowym wywiadzie diagnozie rekomenduje najlepsze rozwiązanie. Nie ma jednego utartego schematu - tutaj stwierdzenia rodem z Excela "jeżeli" i "zależy" idealnie pasują - wyjaśnia Przemek :)


Reasumując, jeśli jesteś fryzjerem, szukasz nowych rozwiązań dotyczących pielęgnacji włosów, serdecznie zapraszam na szkolenie, gdzie omówimy wszystkie zasady dotyczące prawidłowej diagnozy włosów oraz sposobów doboru najlepszej pielęgnacji. Przeanalizujemy wszystkie możliwe przypadki i znajdziemy na nie najlepsze rozwiązania. Pozdrawiam i do zobaczenia na szkoleniach - Przemek Kowalczyk edukator REF Stockholm Polska.56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page