top of page

Pielęgnacja włosów jest prosta, dlaczego jej nie robić prawidłowo?!Ultimate Repair

Na każdym kroku jesteśmy bombardowani masą informacji na temat pielęgnacji, od tych najprostszych do najbardziej zwariowanych wywołujących uśmiech na twarzy :)

Od czego zacząć? Co wybrać? Kogo posłuchać? a w końcu - Co kupić?

Poprosiliśmy o odpowiedzi na te pytania naszego szkoleniowca Przemka Kowalczyka.
Zawsze rekomenduję i będę rekomendował wizytę w salonie fryzjerskim.

Dlaczego? Przecież w sytuacji kiedy boli nas ząb nie idziemy do krawca tylko do dentysty. Fryzjer jest naszym "lekarzem" od włosów - przeprowadzi właściwy wywiad, dokona szczegółowej diagnozy, zaproponuje rytuał pielęgnacyjny adekwatny do potrzeb włosów, a na końcu zarekomenduje zestaw kosmetyków do pielęgnacji domowej. Tak właśnie domowej - to bardzo ważny krok w odpowiedniej pielęgnacji włosów - Przemek Kowalczyk edukator REF Stockholm Polska.


No dobrze, ale dlaczego domowe zabiegi są takie ważne? Skoro wykonaliśmy już najlepszy i dobrany u naszego stylisty, dlaczego mamy kupować, często droższe kosmetyki w salonie, zamiast po prostu jakiś szampon i odżywkę?


Powyższe pytanie bardzo często pojawia się w głowie klientów salonów fryzjerskich - dodaje Przemek - Nie zdajemy sobie sprawy jakie procesy chemiczne i fizyczne towarzyszą naszym włosom w codziennym życiu. Pierwsza sprawa to musimy rozróżnić kilka czynników wpływających na jakość naszych włosów. Zjawiska te nazywamy "stresem" np.:

  • stres chemiczny/oksydacyjny

  • stres termiczny

  • stres mechaniczny

Każda konsultacja fryzjerska powinna opierać się codziennych na zabiegach pielęgnacyjnych i stylizacyjnych jakie wykonuje klientka/klient. Każdy z nas ma różne potrzeby i nawyki.

Jedni używają prostownicy, każdego dnia ( nawet kilka razy ) zapominając o zabezpieczeniu termicznym, inni tłumaczą zbyt małą ilością czasu na używanie odżywki przy każdym myciu. Zasypianie z mokrymi włosami, też nie pozostaje bez konsekwencji. Każdy z tych nawyków ma naganny wpływ na kondycję włosów.


Zacznij zatem od początku - moje ulubione i ukochane pH - podkreśla z uśmiechem Przemek.

Dlaczego jest tak ważne i dlaczego tak niewiele o nim mówimy? Przecież to bardzo ważny element zarówno w pielęgnacji jak i koloryzacji.


To właśnie pH odpowiada

za rozpulchnienie, otwarcie

czy zamknięcie łuski włosa.

Włosy mają naturalnie pH

na poziomie 5,5, woda w kranie

ma pH neutralne na poziomie 7.

Sama woda jest w stanie rozpulchnić łuskę włosa, dlatego że ma wyższe pH

niż fizjologicznie włosy.

To zjawisko wykorzystujemy

w pielęgnacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie "wtłoczyć" do wnętrza włosów cenne składniki odżywcze. Każda wartość powyżej 7 to już zasadowe pH,

które wykorzystujemy w koloryzacji, dekoloryzacji -wtedy świadomie otwieramy łuskę włosa. Grafika pokaże to najlepiej. pH poniżej 5,5 wykorzystujemy w pielęgnacji, bo to właśnie ten moment gdzie będziemy dostarczać składników odżywczych oraz domykać szczelnie łuskę włosów. Dzięki temu będą one mocne, gładkie, błyszczące a kolory trwalsze

- wyjaśnił Przemek.


Jak właściwie dbać o włosy, jaką kolejność produktów? Czy maska będzie lepsza, a może odżywka?


Już wyjaśniam. Kolejność jaką powinniśmy się kierować jest jedna i słuszna, mianowicie - od najwyższego do najniższego. W tym przypadku zaczynamy od wartości jaką ma szampon - pH 5,5, następnie maska pH 4, kończymy na odżywce pH 3,5. To jedyna kolejność, gwarantująca, po pierwsze skuteczne oczyszczenie skóry głowy oraz włosów, odpowiednie dostarczenie wszystkich składników odżywczych w masce, szczelne domknięcie łuski włosów dzięki odżywce. Nasze kosmetyki do pielęgnacji mają właśnie takie wartości jak powyżej - podsumował edukator REF Stockholm Polska.


Jakie kosmetyki wybrać, czym się kierować?


To bardzo dobre pytanie, przede wszystkim ich aktualnym stanem, codziennym "życiem" :) jak również typem włosów. Inaczej będziemy pielęgnować włosy naturalne grube i proste, inaczej delikatne, cienkie i rozjaśniane, a jeszcze inaczej kręcone i wiecznie spuszone.

To właśnie ten moment, gdzie fryzjer po szczegółowym wywiadzie diagnozie rekomenduje najlepsze rozwiązanie. Nie ma jednego utartego schematu - tutaj stwierdzenia rodem z Excela "jeżeli" i "zależy" idealnie pasują - wyjaśnia Przemek :)


Reasumując, jeśli jesteś fryzjerem, szukasz nowych rozwiązań dotyczących pielęgnacji włosów, serdecznie zapraszam na szkolenie, gdzie omówimy wszystkie zasady dotyczące prawidłowej diagnozy włosów oraz sposobów doboru najlepszej pielęgnacji. Przeanalizujemy wszystkie możliwe przypadki i znajdziemy na nie najlepsze rozwiązania. Pozdrawiam i do zobaczenia na szkoleniach - Przemek Kowalczyk edukator REF Stockholm Polska.49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page